Alergia u kota – jakie są objawy?

Kot i alergia. Większość osób od razu myśli o alergii „na kota”, tymczasem – jak się okazuje – mruczki nie tylko wywołują tę przykrą dolegliwość, ale same mogą na nią cierpieć! Kot, który jest alergikiem, wymaga szczególnej troski i uwagi. Jakie są objawy alergii u kota? Jak wygląda codzienne życie z kocim alergikiem? Dowiedz się więcej!

Alergia u kota – rodzaje

Koty, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z różnymi rodzajami alergii – zarówno z alergią pokarmową, kontaktową, jak i środowiskową. Najpowszechniej występująca jest natomiast pierwsza z wymienionych, czyli alergia pokarmowa.

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Koty cierpią zarówno na alergię pokarmową i nietolerancję pokarmową. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na określone substancje, tzw. alergeny. Z kolei nietolerancja nie ma związku z niewłaściwą reakcją immunologiczną, ale głównie z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

Alergia pokarmowa u kota – objawy

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to objawy skórne, takie jak m.in. prosówkowe zapalenie skóry (strupy), zaczerwienienie, pokrzywka, świąd, łupież. Kot, który doświadcza nieprzyjemnego, nieustającego swędzenia, może się intensywnie drapać i wygryzać. To z kolei grozi kolejnymi powikłaniami, jeśli w wyniku drapania dojdzie do przerwania ciągłości skóry i zanieczyszczenia rany. Alergia pokarmowa może dawać także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak m.in. nudności, wymioty i biegunka.

Alergia pokarmowa u kota – postępowanie

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku stwierdzenia alergii u kota jest po prostu unikanie czynnika, który ją wywołuje. W praktyce oznacza to przede wszystkim zmianę diety. Obecnie bez trudu znajdziesz wysokiej jakości karmy weterynaryjne, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™ dla kotów, które cechują się starannie dobranym składem i bogactwem dobroczynnych substancji wspierających koci organizm. Karmy takie odznaczają się obecnością hydrolizowanego białka. Oznacza to, że jest ono „pocięte” na drobne cząstki i tym samym cechuje się znacznie mniejszą alergennością.

Odpowiedni dobór karmy to jednak nie wszystko. Jeśli masz w domu kota alergika, musisz bardzo pilnować tego, aby mruczek przypadkiem nie zjadł czegoś, co może mu zaszkodzić, np. kradnąc smaczny kąsek z talerza. Kot z alergią nie powinien też samodzielnie wychodzić na zewnątrz. Jeśli do tej pory to robił i ewidentnie brakuje mu spacerów, możesz wychodzić razem z nim, prowadząc go na smyczy i kontrolując otoczenie. Pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio go do tego przygotować, zapoznając z akcesoriami, wykonując pierwsze próby w domu, a następnie na zewnątrz w spokojnym, bezpiecznym otoczeniu.