Brykiet, podłoże kokosowej, a może piasek? Jakie podłoże jest najlepsze do terrarium?

Odpowiednie podłoże do terrarium powinno jak najlepiej odwzorowywać grunt, w którym zwierzę naturalnie funkcjonuje. Wybierając właściwe podłoże musimy pamiętać o tym, by było dostosowane do warunków życia zwierzęcia w naturze – dzięki temu zwierzę będzie mogło realizować swoje potrzeby i komfortowo funkcjonować w terrarium. Jakie rodzaje podłoża dostępne są na rynku i czym powinniśmy się kierować podczas zakupu?

O czym pamiętać wybierając podłoże do terrarium?

Podłoże do terrarium pełni nie tylko funkcję praktyczną. Chociaż przede wszystkim reguluje poziom wilgoci i pochłania nieprzyjemne zapachy, to równie ważną rolą właściwie dobranego podłoża jest stymulowanie naturalnych warunków życia zwierzęcia. Ma to wpływ na jego zachowanie – zwierzak potrzebuje właściwego podłoża, aby móc się w nim zakopywać czy składać jaja. Wybór podłoża powinien być kierowany przede wszystkim potrzebami naszego zwierzęcia: inne podłoże zakupimy do terrarium dla gekona, inne dla żółwia i inne dla gryzonia. Nie istnieje jedno idealne podłoże do terrarium – każdy zwierzak ma własne, unikalne potrzeby i przyzwyczajenia, które będą kluczowe przy podejmowaniu decyzji o podłożu. 

Piasek do terrarium

Piasek doskonale sprawdzi się dla zwierząt pustynnych i półpustynnych – to idealne podłoże dla agamy brodatej czy gekona tygrysiego, które będą mogły zakopywać się w nim i składać w nim jaja. W sklepach do wyboru najczęściej mamy piasek jaskiniowy lub pustynny: ten pierwszy to podłoże przeznaczone dla gadów kopiących, gdyż zwierzęta będą w nim mogły łatwo budować norki i tunele, natomiast piasek pustynny ma imitować środowisko pustyni, dlatego dobrze przewodzi ciepło. 

Podłoże kokosowe

Podłoże kokosowe do terrarium to produkt naturalny wytwarzany z, jak można się domyśleć, włókien orzecha kokosowego. Ten typ podłoża świetnie wchłania i utrzymuje wilgoć, dzięki czemu stanowi uniwersalne podłoże pasujące zarówno do terrarium mającego imitować środowisko lasu deszczowego, jak i środowisko suche. Podłoże kokosowe to doskonały wybór, gdy zamierzamy hodować pająki, owady czy salamandry, stanowi też fantastyczny torf dla gadów. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo swojego naturalnego pochodzenia podłoże kokosowe nie nadaje się do jedzenia – jeśli nasz pupil zacznie połykać podłoże, zacznie się ono odkładać w jego przewodzie pokarmowym. 

Podłoże kukurydziane

Entuzjaści hodowania gryzoni lub ptaków domowych powinni zainwestować w naturalne podłoże kukurydziane. Jest nieco cięższe od zwykle stosowanego podłoża, dzięki czemu nie będzie przyczepiać się do łapek zwierzęcia. Podłoże kukurydziane sprawdzi się również w środowiskach egzotycznych – świetnie imituje suche, stepowe i pustynne tereny, toteż można je również stosować w terrariach dla gadów pustynnych. Podłoże kukurydziane nie sprawdzi się natomiast w środowiskach wilgotnych, gdyż łatwo nasiąka wodą. Jeśli zwierzą przez przypadek złe podłoże, to nie musimy się martwić – jest bezpieczne dla zwierzęcia i szybko zostanie przez nie wydalone.