Pojawienie się w domu szczenięcia niesie za sobą ogromną radość, ale także odpowiedzialność za tę kruchą, całkowicie uzależnioną od Ciebie istotę. Poza tym stanowi niemałe wyzwanie! Szczeniak ma specyficzne potrzeby, którym musisz sprostać, aby mógł wyrosnąć na zdrowego fizycznie i zrównoważonego emocjonalnie psa. Jednym z ważniejszych punktów na szczenięcej liście są… gryzaki. Po co szczeniakowi gryzaki? Jak je dobrać? Sprawdź!
Po co szczeniakowi gryzaki?
Psy, niezależnie od wieku czy rasy, zazwyczaj uwielbiają wszelkiego rodzaju gryzaki, bo tak samo mocno uwielbiają gryźć, żuć, ciamkać i memłać. Dlaczego? Powodów jest wiele. To świetna zabawa i niezawodny sposób na nudę, ale też na rozładowanie napięcia i frustracji. Gryzienie bardzo uspokaja psa, wycisza i przynosi ulgę. Szczenięta gryzą wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczków także dlatego, że to bardzo dobry sposób na poznawanie otaczającego je świata i… ukojenie, gdy wyrzynają się zęby.
To trudny okres dla malucha. Dziąsła są napuchnięte, bolą i swędzą. Szczenię z tego powodu często jest poddenerwowane i zestresowane. Dobrze dobrany gryzak naprawdę przysłuży się Twojemu pupilowi w tym okresie, podobnie jak Tobie i Twoim butom, meblom oraz innemu cennemu wyposażeniu domu!
Gryzak dla psa – co wybrać?
W tym miejscu zaczynają się przysłowiowe schody, bo wybór jest wprost ogromny! Po pierwsze musisz wiedzieć, jakie są rodzaje gryzaków. Dwa podstawowe rodzaje to gryzaki naturalne i te wykonane z tworzywa sztucznego.
Psy kochają gryzaki naturalne, bo można je zjeść! Do wyboru masz m.in. wędzone kości (różne rodzaje i wielkości), suszone świńskie uszka, żwacze wołowe, ucho jelenia, skóra wołowa, poroża, ścięgna i wiele, wiele innych. Decydując się na taki prezent dla szczeniaka, wybierz produkt odpowiedni do jego rozmiarów i możliwości. Maluszek nie poradzi sobie np. z ogromną kością. Gryzak nie powinien też być zbyt twardy. Koniecznie dbaj o czystość gryzaka (gdy pies się nim nie bawi, przechowuj go w suchym, zacienionym miejscu) i zanim podasz go ponownie, sprawdź, czy nie uległ zepsuciu.
Wybierając spośród gryzaków z tworzywa, zwróć uwagę na jakość wykonania. One także muszą być dobrane do wielkości i siły psich zębów. Jeżeli gryzak zostanie zniszczony, pies może połknąć jego fragmenty. Możesz sięgnąć np. po gryzaki, które przeznaczone są do chłodzenia w lodówce. Maluch w okresie ząbkowania podgryzając taki zimny „okład”, poczuje ulgę. Świetnym pomysłem są również gryzaki, w których umieszcza się jedzenie. Pies nie tylko zaspokoi potrzebę gryzienia, ale przy okazji zje coś pysznego. Pamiętaj o tym, aby podawać psu wyłącznie najlepszej jakości smakołyki, jak np. smaczki dla psa SPECIFIC™. Kontroluj ponadto ilość serwowanych w ciągu dnia przysmaków – nie powinny one przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię.
Nie możesz się zdecydować? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować podopiecznemu np. 2-3 różne gryzaki, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Zadbaj tylko o to, aby były dla niego bezpieczne!