Terier tybetański – opis rasy

Terier tybetański jest małym, kompaktowym psem o krótkiej, gęstej, błyszczącej sierści. Występuje we wszystkich kolorach, w tym czerwonym, niebieskim, brązowym, czarnym, żółtym i białym. Terier tybetański jest rasą żywą, czujną i przyjazną, znaną ze swojej inteligencji i łatwości szkolenia.

Teriery tybetańskie są psami średniej wielkości, ważącymi od 7 do 13 funtów (3,2-6 kg) w wieku dorosłym i od 2 do 4 funtów (1,1-1,8 kg) w wieku szczenięcym. Teriery tybetańskie są uważane za “urocze psy”, ale są również bardzo zwinne i wysportowane, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako zwierzęta rodzinne.

Terier tybetański został pierwotnie wyhodowany do polowania na drobną zwierzynę w górach Tybetu. Teriery tybetańskie były mniejsze od jamników, a ich wielkość jest idealna do pracy na dużych wysokościach w Himalajach.

Historia

Terier tybetański jest rodzimą rasą tybetańską, pochodzącą z górzystego regionu Tybetu. Terier tybetański istnieje od setek lat. Jego historia i pochodzenie nie są znane, ale uważa się, że rasa ta została przywieziona do Europy przez Brytyjczyków w czasie II wojny światowej.

Cechy fizyczne

Terier tybetański jest mocnym, krótkonożnym psem o krępej budowie ciała, długim, prostym ogonie i krzaczastym ogonie.

Wysokość: 30 do 35 cm (12 do 14 cali)

Waga: 3,2 do 6 kg (7 do 13 funtów)

Umaszczenie: Terier tybetański występuje w różnych umaszczeniach, takich jak: czarne, brązowe, niebieskie, płowe, szare, czerwone i brązowe.

Umaszczenie: Terier tybetański ma gęstą, kędzierzawą sierść, która jest podwójnie powleczona.

Wielkość: Terier tybetański jest małym psem o krótkiej, gęstej, błyszczącej sierści.

Temperament

Terier tybetański jest niezwykle lojalnym, inteligentnym i czułym psem. Jest to rasa wesoła, uczuciowa i otwarta.

Są bardzo inteligentne i łatwe do szkolenia. Mają wysoki stopień inteligencji i doskonale uczą się komend. Znane są z tego, że są bardzo łagodne i posłuszne, ale są też dość aktywne i mają silny instynkt pogoni.

Pielęgnacja

Terier tybetański wymaga odpowiedniej ilości ruchu, aby utrzymać swój poziom energii. Jest to bardzo energiczna rasa i potrzebuje dużo ruchu, aby utrzymać umysł i ciało w stanie ciągłej stymulacji.

Terier tybetański musi być codziennie wyprowadzany na spacer. Codziennie należy wyprowadzać go na spacery na smyczy na odległość co najmniej 1 mili, a najlepiej 2 mil.

Pielęgnacja:

Terier tybetański wymaga minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinien być regularnie szczotkowany. Ich sierść jest zazwyczaj dwuwarstwowa i wymaga codziennego szczotkowania. Sierść powinna być szczotkowana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, aby uniknąć matowienia.

Szkolenie:

Terier tybetański jest rasą inteligentną i łatwą do szkolenia. Można go przyuczyć do reagowania na różne komendy i szybko uczy się nowych.

Terier tybetański jest bardzo inteligentnym, towarzyskim i podatnym na szkolenie psem. Szkolenie należy rozpocząć zaraz po nabyciu psa i kontynuować je do momentu, aż stanie się on dobrze wyszkolonym, posłusznym zwierzęciem.

Socjalizacja:

Terier tybetański może być agresywny w stosunku do innych psów lub zwierząt. Psy te powinny być socjalizowane do ludzi i innych zwierząt we wczesnym okresie życia. Muszą się nauczyć, jak wchodzić w interakcje z ludźmi, zwierzętami i innymi zwierzętami domowymi.

Wnioski:

Teriery tybetańskie to bardzo inteligentna i wysportowana rasa, która jest wspaniałym towarzyszem dla każdego domu. Polecam przeczytanie tego artykułu na temat korzyści zdrowotnych wynikających z posiadania teriera tybetańskiego.