Smycz treningowa dla psa – niezbędnik podczas wspólnych szkoleń!

Wśród niezbędnych psich akcesoriów spacerowych większość z nas wymienia obrożę, szelki czy smycz spacerową. W ostatnim czasie coraz więcej osób dodaje do tej listy także linkę treningową. Czym jest smycz treningowa dla psa, po co ją mieć oraz jak wybrać odpowiednią linkę dla naszego pupila? Poniżej garść cennych informacji!

Czym jest smycz treningowa dla psa?

Smycz treningowa, zwana również linką treningową to nic innego jak bardzo długa, prosta smycz spacerowa. Standardowo jej długość wynosi od pięciu do dziesięciu metrów, jednak można trafić również na nieco dłuższe modele.

Zadaniem linki jest zapewnienie kontroli nad psem, a jednocześnie umożliwienie mu swobodnej eksploracji. Jest to narzędzie wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i sportowców, zwłaszcza w dyscyplinach kynologicznych opartych na pracy węchowej.

Po co linka treningowa dla psa?

Smycz treningowa może mieć mnóstwo pozytywnych zastosowań. Przede wszystkim, wykorzystuje się ją do nauki przywołania i odwołania psa – zarówno szczenięcia, jak i dorosłego adopciaka. Zarówno podczas treningu w nowym otoczeniu, jak i podczas dłuższych spacerów możemy w ten sposób zapewnić zwierzęciu możliwość swobodnej eksploracji i biegania, bez konieczności spuszczania zwierzęcia ze smyczy. Linka treningowa daje nam kontrolę nad psem w razie pojawienia się bodźców, które będą dla naszego pupila zbyt atrakcyjne (jak np. stado saren, kot, inny pies) na danym etapie nauki.

Smycz treningowa może przydać także na późniejszych etapach relacji z psem. U suczek z cieczką stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas spacerów, a u psów starszych, które tracą słuch i wzrok pozwala na swobodną eksplorację, dając nam możliwość komunikacji niewerbalnej. Oprócz tego jest świetnym zabezpieczeniem dla zwierząt zmagających się z fobią dźwiękową, zwłaszcza w okresie sylwestrowym czy w lecie, gdy zbliża się burza. Spanikowany pies może łatwo ruszyć przed siebie, nie zatrzymując się przez wiele kilometrów. Mając smycz treningową jesteśmy w stanie uniemożliwić mu ucieczkę.

Podczas spacerów w lesie linka jest nieodzownym elementem, pozwalającym psu zaznać odrobiny wolności. Zgodnie z przepisami, wchodząc do lasu powinniśmy zapiąć psa na smycz, dlatego jeśli mamy w planach dłuższy spacer po zalesionym terenie – warto zaopatrzyć się w linkę.

Smycz treningowa jest także nieodłącznym elementem wielu sportów kynologicznych. Ciężko wyobrazić sobie trening obrony w IGP bez długiej linki. Podobnie w przypadku wielu dyscyplin węchowych, jak mantrailing czy tropienie użytkowe. Przydaje się również na początkowych etapach między innymi w treningu pasienia.

Jak wybrać linkę treningową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze smyczy treningowej dla psa. Pierwszą z nich jest materiał – na rynku można znaleźć linki treningowe wykonane z różnych materiałów – od zwykłej taśmy rurowej, przez linkę podgumowaną aż po wodoodporne linki Biothane.

To właśnie te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród psiarzy – lekki, wytrzymały, wodoodporny i elastyczny materiał jest niezwykle wygodny i łatwy do utrzymania w czystości. Nie nasiąka wodą, przez co jego ciężar nie zmienia się w przeciwieństwie do linek materiałowych, a szeroki wybór kolorów pozwala dopasować model do reszty akcesoriów.

Kolejną ważną kwestią jest szerokość linki, a także rodzaj karabińczyka. Smycze treningowe Biothane dostępne są w szerokościach 9 do 19mm. 9mm – dla psów o wadze do 10 kg, 13 mm – dla psów o wadze do 25 kg, 16 mm – dla psów o wadze do 45 kg, 19 mm – dla psów o wadze powyżej 45 kg. Podobnie w przypadku rodzaju karabińczyka. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość konkretnych okuć i wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się u danego czworonoga.

Ostatni, jednak równie istotny aspekt wyboru linki to jej długość – linka pięciometrowa sprawdzi się w mieście, gdzie musimy mieć większą kontrolę nad psem. Bardziej uniwersalna i pozwalająca na swobodny trening jest smycz dziesięciometrowa, która sprawdzi się zarówno przy nauce przywołania, jak i podczas podmiejskich spacerów czy treningów sportowych.